Staroměstské náměstí 6, Praha 1 – Staré Město
Už na přelomu minulého století byly pře mezi zájemci o nové objekty na jedné a památkáři na druhé straně běžné. Dokládá to případ budovy, kde dnes sídlí Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Na území dnešního domu čp. 932 stávaly až do roku 1899 barokní domky; jednomu se na Starém Městě pražském říkalo „U zlaté hvězdy“.
Osvald Polívka, jeden z nejvýznačnějších tehdejších architektů, navrhl projekt, který žádanou secesní novostavbu dělil do dvou celků. Levá část paláce tak vzhledem připomíná právě onen novobarokní dům U zlaté hvězdy. Tím uklidnil ochránce památek a stavba tak mohla být realizována firmou Schaffer v letech 1899–1901.
Polívka však v už roce 1910 otvíral další část komplexu pro Městskou pojišťovnu, včetně kovové a prosklené dvorany. Areál zaujímá velkou část domovního bloku, zejména mezi náměstím a Salvátorskou ulicí. V letech 1933–1934 byly totiž právě při Salvátorské ulici přistavěny další kancelářské i obytné objekty podle návrhu Františka Roitha.
Mramorový portál je ozdoben drobnými alegorickými postavami univerzitních fakult od Ladislava Šalouna. Průčelí nad okny zdobí mušle, putti a masky, při štítu nad 4. patrem jsou k vidění plastiky, mozaika s kněžnou Libuší a dvě alegorické sochy.
Úprava hlavního vchodu ze sedmdesátých let je obecně označována za znehodnocující. Pro nás je však důležité, že díky této rekonstrukci je nyní v pravé etáži vstupního portálu výtah páternoster. Vyrobila ho, tradičně, Transporta a to v roce 1976. Nevím, zdali byl na jeho místě oběžný výtah už předtím; Lucie Kulhánková z MMR ČR k tomu říká: „Nejstarší údržbář, který je tu už 27 let, nepamatuje, že by tu před tímto páter nosterem byl nějaký jiný.“
Pokud tomu tak je, tak zdejší páternoster patří mezi nejnovější oběžné výtahy a zajímavé je, že byl začleněn do už tehdy architektonicky zajímavé secesní budovy. Navíc obsluhuje pouze čtyři podlaží, čímž se řadí k výtahům s nejnižším zdvihem (zde 13,5 metru). I počet kabinek je relativně malý, v šachtě jich obíhá 14.
Za informace a umožnění fotodokumentace děkuji odboru vnějších vztahů Ministerstava pro místní rozvoj ČR, a panu Tůmovi za zpřístupnění strojoven oku objektivu.
Informace o budově: Umělecké památky Prahy, Pavel Vlček, © Academia 1996 a Pražská informační služba.